Marketing je životodárnou mízou každého podniku. Obklopuje nás na každém kroku – od billboardů přes reklamní bannery na oblíbeném webu až po příspěvky na sociálních sítích.
Jeho vlivu se nevyhneme ani při posezení s přáteli, kde si formou word-of-mouth měníme vzájemné dojmy a zkušenosti s našimi oblíbenými značkami.
I když je marketing všudypřítomný, neznamená to dữ liệu điện tín automaticky, že je také vyvážený – nebo chcete-li, správně namixovaný.
K optimálnímu složení marketingové strategie slouží tzv. marketingový mix. Tento pojem jste již určitě slyšeli a pravděpodobně jste spolu s ním zaslechli také spojení 4P.
V tomto článku si marketingový mix představíme včetně jeho evoluce z původních 4P na 4C až k aktuálním 4E.
Marketingový mix 4P
Čtyři P marketingového mixu v sobě nesou 4 hubspot inbound 2021 základní stavební kameny, na kterých je postavena marketingová strategie firmy. Jednotlivá P jsou rozebrána na následujících řádcích.
1. Product
První P je váš výrobek (product). Co prodáváte?
2. Place
Dalším P je místo (place). Kde a jak prodáváte váš výrobek či službu? Konkrétně jaké platformy či kanály používáte k prodeji (např. sociální sítě, reklamní brožury, televizi, rádio, kamenné obchody, distributory apod.).
Důležitým místem z pohledu inbound marketingu je ale také místo, kde váš produkt hledají sami zákazníci.
3. Promotion
Třetí P je propagace (promotion). Propagace je o tom, jak dostat informaci o vašem produktu k potenciálním zákazníkům a jak jej dostat do povědomí vašich marketingových person.
4. Price
A na závěr máme cenu (price). Cena není jen to, co si účtujete za svůj výrobek či službu. U ceny musíte také zvážit, jakou hodnotu produkt kupujícímu přinese a jakou cenu výměnou za tuto hodnotu bude ochoten kupující zaplatit.
Změna v nákupním chování
Marketingový mix 4P představoval po mnoho let osvědčenou marketingovou strategii. To platilo až do příchodu nových technologií, které změnily způsob, jakým na sebe firmy a zákazníci vzájemně působí.
Dnes už víme, že lidé v B2B nekupují věci okamžitě – to platí obzvlášť u produktů, jejichž charakter vyžaduje určitou míru znalosti či seznámení se s produktem před jeho koupí. To samé platí u produktů, které jsou jednoduše za prémiovou cenu a jejich nákup si kupující musí dobře rozmyslet.
Zkrátka čím složitější produkt či jeho integrace, tím delší bude cesta kupujícího.
Při nákupu takových produktů prochází kupující procesem, který:
- začíná zjištěním potřeby/problému,
- následuje fáze zvažování, kdy dotyčný porovnává více dostupných řešení,
- až se dostane do poslední fáze rozhodnutí, kdy vybírá konkrétního dodavatele, kde si produkt koupí.
Tato změna chování se musela nutně projevit také v số điện thoại qatar marketingovém mixu, jež kromě 4P musel nově začít pracovat i se 4C.
Marketingový mix 4C
Zatímco 4P jsou ukazatele tvořené interně z pohledu firmy, marketingový mix 4C je zaměřen na vnímání marketingu z pohledu zákazníka.
1. Customer Value
Prvním C je hodnota, kterou zákazník získá zakoupením vašeho produktu. Tato hodnota se liší od prodejní ceny a může být velmi subjektivní.
Znáte to, sklenice vody má větší hodnotu pro žíznivého poutníka na Sahaře, než pro někoho, kdo sedí v klimatizované restauraci.
2. Convenience
Další C je pohodlí (convenience). Jak snadno může zákazník koupit váš produkt? Jakým překážkám musí při nákupu čelit?
3. Communication
Třetím C je komunikace (communication) – dialog mezi zákazníkem a firmou, nikoliv jednostranná komunikace jako v případě propagace v mixu 4P.
Není to tedy jen surový prodej, ale hlavně edukace potenciálních zákazníků, jejich příprava k nákupu a následná poprodejní péče.
4. Cost
A na závěr máme náklady zákazníka (cost). Jaké další náklady přinese zákazníkovi pořízení vašeho produktu?